تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

مشخصات خرپای تیرچه

  مشخصات فنی :
  ویژگی های اجزاء تشکیل دهنده تیرچه میلگردی :
  ۱-     میلگردهای زیرین ( عضو کششی ) در قطرهای اسمی نمرات ۸ و۱۰ و mm 12 ونوع میلگرد آجدار AIII400
  2-     میلگردهای بالایی ( فوقانی ) در قطرهای اسمی نمرات ۸ و۱۰ و mm 12 ونوع میلگرد آجدار AIII400
  3-     میلگردهای عرضی ( زیگزاگ ) در قطرهای اسمی نمرات ۴ الی ۵/۶ساده صنعتی نوعRST-34-2
  4-     زاویه میلگردهای عرضی با افق ۴۵ درجه و گام میلگردهای عرضی mm 200
  5-     انحنا افقی در طول خرپا حداکثر یک پانصدم طول
  ۶-     اتصالات اجزا با روش جوشکاری نقطه ای (جوش مقاومتی) تمام اتوماتیک
  ۷-     ارتفاع خرپا از ۷ الیcm 13
  8-     طول خرپا از ۸/۱ الی  m13
  ردیف های بالا کاملا” با حد استاندارد ملی ایران مطابق با نتایج آزمون های سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مطابقت دارد .

   

  در صنعت ساختمان ایران بالغ بر هشتاد درصد از سقف های ساختمان از تیرچه با خرپای میلگردی و بلوک استفاده میشود. با توجه به نیاز انبوه و فزاینده مسکن در ایران ، تولید خرپا با قابلیت کنترل کیفی ، رعایت مشخصات فنی واستاندارد های لازم جهت ساخت سریع تیرچه با کیفیت یک نیاز مبرم می باشد . برای پاسخگویی به این نیاز تولید خرپای میلگردی در کارخانجات مجهز بصورت ماشینی و مکانیزه یک راه حل قطعی است که در اکثر کشورهای اروپایی به اجرا درآمده است . شرکت سریع سازان چی چست در راستای استفاده از فن آوری نوین واستاندارد سازی تولید مصالح ساختمانی و ساخت و ساز اصولی با هدف تولید صحیح و باکیفیت خرپای میلگردی تیرچه قدم برداشته است.

   

  از جمله شرکتهای اروپایی تولیدکننده خرپاهای پیش ساخته فلزی شرکت DEACERO می باشد که در موارد کیفیت- قیمت – نوآوری و تعداد مراکز پخش و دفاتر با سایر شرکتهای تولیدی خرپا در جهان رقابت می کند . به همین منظور سرمایه گذاری های کلانی برای ایجاد تکنولوژی بالاتر به همراه کادر کارشناسی و فنی و پرسنل قوی تر صورت گرفته است. شرکت Quincy Joist یکی از اعضای انجمن صنعتی خرپاهای فولادی ( Steel Joist Institute ) می باشد که معتبرترین استانداردهای خرپا مربوط به آن است . انجمن خرپا فولادی در آمریکا ( SJT ) نقش راهبردی در تدوین- نظارت و آموزش موضوعات مربوط به خرپاها و سازه های فولادی در آمریکا را به عهده دارد ، تقریبا” تمامی شرکتهای سازنده خرپا و سازه های فولادی در سطح آمریکا و کانادا عضو این انجمن می باشند .

   

  روش استفاده از تولید تیرچه به روش ماشینی دارای مزایایی میباشد که از جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :
  -          مقرون بصرفه به دلیل مصرف کم فولاد
  -          طراحی کاملا” مهندسی
  -      رعایت مناسب فواصل گام زیگزاگ ها، دقت در ارتفاع و یکسان بودن میلگردهای عرضی ، یکسان بودن زاویه زیگزاگ ها در طول تیرچه
  -          یکسره بودن کلیه میلگردهای فوقانی و تحتانی
  -          صرفه جویی در فضا – سرعت و سهولت در زمان اجرای پروژه
  -          اتصال اجزا با استفاده از جوش نقطه ای تمام اتوماتیک و کاهش زمان جوش تا چند دهم ثانیه
  -          استفاده از میلگرد نورد گرم دیده جهت میلگردهای طولی بالایی و زیرین
  -          افزایش کارایی و کیفیت سقف با کاهش لرزه های آزاردهنده در سقف حتی در دهانه های بزرگ
  -          مقاوم بودن خرپا با استفاده از کشش میلگرد
  -          نیروی انسانی کمتر در محل بنای ساختمان
  -          تامین تکیه گاههای موقت خرپاها با قالب بندی زیر سقف به شمع بندی و نصب چهار تراش در فاصله های معین
  -      مقاومت سقف حاصل در برابر آتش سوزی به علت پیش ساخته بودن خرپا وکنترل دقیق پوشش میلگرد کششی مقاومت سقف اجراشده با خرپا و بلوک در برابر نیروهای افقی ( باد و زلزله)
  -          عدم نیاز به اجرای ادکا (سطح مقطع فولاد برشی مورد نیاز در محاسبات لحاظ میشود .)
  -          عدم نیاز به اجرای میلگرد منفی مطابق استاندارد ملی ایران ( بدلیل طراحی تیرچه ها بصورت مفصلی )

   

  قابلیت های استفاده از تیرچه ماشینی در شرکت سریع سازان چی چست
  شبکه خرپای جوشی که یکی ازاجزای قسمت پیش ساخته تیرچه ها می باشد و نقش سازه ای را به عهده دارد میبایستی متحمل نیروهای ناشی از حمل ونقل و نصب باشد از این رو کیفیت ساخت شبکه خرپایی جوشی بسیار حائز اهمیت است . تیرچه ماشینی از لحاظ شکل هندسی مجموعه خرپا و نیز جوشکاری نقطه ای در جهت رفع ایرادات صنعت ساختمان کشور گام بزرگی برداشته است . از قابلیت های این شیوه میتوان به استفاده از جوش مقاومتی اشاره نمود که کاهشی در سطح میلگرد ایجاد نمی نماید  (طبق نشریه ۹۴ صفحه ۳۲) و با دقت بالا قادر به تامین اتصال آرماتورهای برشی به آرماتورهای اصلی می باشد . از دیگر قابلیت های روش تولید ماشینی میتوان به حفظ مقاومت وماهیت رفتاری میلگرد ، سرعت قابل ملاحظه تولید و ایجاد نظم هماهنگ در هندسه خرپا اشاره نمود .
  در روش تولید صنعتی با میلگردهای گرم نورد شده از دستگاه تمام اتوماتیک ساخت خرپای تیرچه استفاده میشود . این دستگاه معایبی از نظر مشکلات جوش با روش قوس الکتریکی و نیز مشکلات ناشی از مصرف میلگردهای سرد نورد شده را برطرف مینماید . بدلیل استفاده از تکنیک جوش نقطه ای ، مقاومت وکیفیت جوش بسیار بالا رفته  واستفاده از میلگردهای گرم نوردشده کارخانه ای کیفیت وکارایی خرپا را بهبود می بخشد . این دستگاه برای زیگزاگ تیرچه (میلگرد عرضی ) از میلگردهای با قطر پایین استفاده می کند که بصورت دوبل در سرتاسر تیرچه جوش داده میشود ، این امر باعث بهبود رفتار برشی تیرچه میشود که به لحاظ کیفی و کمی کاملا” به صرفه و صلاح کارفرمایان ، پیمانکاران میباشد . استفاده از تکنولوژی خاص در طراحی دستگاه ، امکان استفاده از میلگردهای گرم نورد شده با سختی بالا (میلگرد نوع A4) توسط این دستگاه امکان پذیر میباشد که باعث کاهش وزن فولاد مصرفی تیرچه ها و در نهایت کاهش هزینه تمام شده آن میشود .

   

  نکته: با انجام کار سرد (کشش سرد) و افزایش استحکام فولاد میتوان فولادهای با مقطع نازکتر انتخاب نمود . در نتیجه وزن سازه فولادی کاهش  و برای سازنده ساختمان صرفه جویی اقتصادی خواهد داشت . ضمنا” با توجه به صلب بودن کف و سقف محدودیت خاصی در استفاده از فولادهای نورد شده (اصلاح شده) در خرپاها وجود ندارد .در استاندارد ۱- ۲۹۰۹ و نشریه های ۸۲ و ۹۴ محصول فرآیند نورد یا کشش سرد را میلگردها (فولادهای) اصلاحی می نامند . (در تولید صنعتی برای ساخت خرپا با استفاده از میلگردهای سرد نورد شده حد جاری شدن (FY  ) بدلیل فرآیند کشش اولیه توسط دستگاه بالا رفته ولی شکل پذیری و جوش پذیری آن کاهش می یابد . استفاده از این نوع میلگرد بر اساس جدول پیوست الف استاندارد ۳۱۳۲ مجاز نمی باشد . )

   

  ** روش استفاده از تولید تیرچه به روش کارگاهی که به جهت سادگی و سرمایه اولیه ناچیز در کشور مرسوم بوده است دارای معایبی میباشد که از جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :
  -          عدم دقت وکنترل در ساخت
  -          مصرف بیش از نیاز مصالح اولیه شامل میلگردهای کششی و زیگزاگ
  -         بدلیل استفاده از جوشکاری با روش قوس الکتریکی علاوه بر کاهش سطح مقطع میلگرهای کششی باعث تردشدگی آن ها نیز میگردد .( بر طبق استاندارد ۳۱۳۲ جوشکاری میلگردهای گرم نورد شده از نوع A3  و A4 با روش قوس الکتریکی مجاز نمیباشد .)
  -         عدم رعایت دقیق پوشش بتنی میلگردهای کششی (میلگردهای تحتانی ) باعث خردگی آن ها و نیز کاهش مقاومت سقف در برابر       آتش سوزی میگردد .
  -        تولید خرپای تیرچه به روش سنتی علاوه بر خطاهای قابل توجه در روند ساخت و تولید ، میزان ایمنی حین اجرا را نیز کاهش می دهد . لذا تیرچه ماشینی کمک شایانی در برطرف کردن این مسائل می نماید با این حال کاهش وزن سقف بطور قابل ملاخظه ای در کاهش وزن ساختمان موثر بوده است  و نهایتا” سازه را به سمت رفتار بهتر در برابر بارهای جانبی هدایت می کند .

   

  نکته : کشورمان به لحاظ استقرار در روی کره زمین در موقعیتی قرار گرفته است که یکی از فعالترین کمربندهای زلزله خیز جهان تحت عنوان آلپ ایتالیا از آن میگذرد . بطور میانگین هرسال یک زلزله بزرگ حاصل این همزیستی است .
  گام اول در پایدارسازی ساختمان های موجود به جهت شکل گیری پراکنش واحدهای ناپایدار شهری ؛ بهبود پایدار سازی تاسیسات زیربنایی و ساختمان های موجود – نوسازی واحدهای روستایی – نوسازی وبهسازی بافتهای فرسوده شهری – توانمند سازی مناطق با اسکان غیررسمی ( حاشیه نشین ها ) و مقاوم سازی ساختمان های ناپایدار شهری در حال عملیاتی شدن است .
  فن آوریهای مناسب جهت ساخت بناهای سبک ، مقاوم و متناسب با اقلیم و شرایط بومی کشور از جمله مباحث مهم دیگری است که باید در حوزه ساخت و ساز کشور مورد توجه خاص قرار گیرد.
  اجرای استانداردهای ملی ایران بنفع تمام مردم و اقتصاد کشور است و باعث افزایش صادرات و فروش داخلی وتامین ایمنی و بهداشت مصرف کنندگان وصرفه جوئی در وقت و هزینه ها و در نتیجه موجب افزایش درآمد ملی ورفاه عمومی و کاهش قیمت ها میشود .

   

  *********************************************************************************************

   

  این شرکت جهت سهولت و سرعت عمل بیشتر در محصولات تولیدی و رفاه حال مشتریان محترم ،  امکانات لازم در بتن ریزی و تحویل تیرچه بتنی آماده را فراهم آورده است لذا تمامی استانداردها در این زمینه از جمله موارد ذیل جهت بهبود کیقیت و کارایی بهتر رعایت میشود :

   

  ۱-     پیوسته بودن بخش بتنی

   

  ۲-     پوک و سوخته نبودن بتن خرپا

   

  ۳-     سالم و صاف بودن لبه کناری خرپا ( نشمین گاه بلوک ها )

   

  ۴-     فاصله سطح تحتانی بتن خرپا بدون قالب سفالی تا فولاد کمتر از ۱۸ میلی متر نمی باشد .

   

  ۵-     کنترل کیفیت مصالح استفاده شده در بتن

   

  ۶-     استفاده از میلگردهای مرغوب و تنظیم شده با طول اسکلت تیرچه با توجه به جدول استانداردها

   

   

  خرپای تیرچه

   


  این مطلب تا کنون 68 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : استفاده ,میلگردهای ,تیرچه ,میلگرد ,کاهش ,ساختمان ,اشاره نمود  ,قطرهای اسمی ,خرپای تیرچه ,تیرچه ماشینی ,یکسان بودن ,نمرات ۸ و۱۰ و mm 12 ونوع میلگ ,
  مشخصات خرپای تیرچه

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر